Euroopa Noorte Meistrivõistlused Metsanduses

Kahe kuu pärast ehk 20. mail 2015 algavad Eestis Euroopa Noorte Meistrivõistlused Metsanduses. Neli päeva kestvaid võistlusi korraldab Luua Metsanduskool.

Neljateistkümnedat korda toimuvad meistrivõistlused on Euroopa metsanduskoolide jaoks suursündmus. Esiteks võib võitja pidada end Euroopa parimaks metsandusõpet andvaks kooliks, teiseks on aga just need võistlused üks väheseid kohti, kus metsandusõppe noored saavad omavahel mõõtu võtta. „Teised rahvusvahelised kutsevõistlused noortele metsameestele suunatud alasid ei sisalda,“ selgitas Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu.

Võistluste peakorraldaja Marko Vinni lisas, et võistluste korraldamine on luua Metsanduskoolile suur au ja vastutus. „Võistlustest võtavad osa paarikümne Euroopa riigi võistkonnad, kes esindavad oma riigi parimat metsanduskooli. See, et just Eesti saab sel aastal võõrustada paarisada väga head metsameest, näitab usaldust meie vastu,“ rääkis Vinni.

Vinni sõnul on võistluste ettevalmistused sujunud tõrgeteta. Head ettevalmistatust võistlusteks tunnustas ka sügisel Luua Metsanduskooli külastanud võistluste rahvusvahelise orgkomitee esindus. „eks neid natuke ka üllatas meie kooli hea taristu ja tase,“ lisas Vinni.

Võistlusalad on rahvusvaheliselt ette antud, kuid sel aastal toob Luua Metsanduskool sisse ka ühe üllatuse. „Kui tavapäraselt võisteldakse Euroopas puude langetuses platsidel, kus on püsti langetatavad postid, siis meil on plaanis viia võistlejad metsa, langetama päris kasvavaid puid. Tulevastele elukutselistele metsameestele ei ole see ülejõu käiv ülesanne, kuid mõnede maade õpilastele ilmselt midagi uut ja põnevat,“ rääkis peakorraldaja Marko Vinni.

Võistlustest võtavad osa paarikümne Euroopa riigi parimad metsandust õppivad õpilased vanuses 16-25, parim riik selgitatakse välja metsarajal ja raievõistlustel. Rahvusvahelise formaadi järgi läbiviidavad raievõistlused koosnevad viiest alast – langetamine, saeketi vahetus, kombineeritud järkamine, täpsussaagimine ja laasimine. Neljal viimasel, n-ö „platsialadel“ võisteldakse 23. mail Tartu kesklinnas.

Põhjalikum ülevaade võistlustest on leitav ürituse kodulehelt http://forestryskills.eu/