Kodumaised lihvlindid tulevad nüüd Tartust

Meie paindlikkus on suurenenud ja tarneaeg vähenenud, toob Tartu väikefirma AS Tempest omanik ja juht Tõnu Roosmäe välja olulisemad muutused ajast, kui Mirka lihvlintide pelgast vahendajast sai ühtäkki nende tootja.

“Tänu sellele, et toodame kohapeal, oleme nüüd tunduvalt paindlikumad – suudame tellimuse täita kahe-kolme päevaga,” märgib Roosmäe. “Võtame töösse ka väiketelli-musi, millega Mirka ise tegelema ei vaevu. Näiteks võib tuua väga õhukesest ja kergesti katkevast liivapaberist lihvlintide tootmise klaverivabrikule.”

Tempest on maailma ühe juhtiva abrasiiv-toodete valmistajaga KWH Mirka koostööd teinud alates 2007. aastast. Kui varem vahendas Tartu väikefirma Mirka Soomes asuvas tehases toodetud lihvlinte, siis nüüdseks on Tempest saanud õiguse ise Mirka materjalidest lihvlinte toota ja müüa neid Balti regioonis. Jaanuari keskel avas Tempest pidulikult lihvlintide tootmistsehhi, kus Mirka suurtest liivapaberirulli-dest lõigatakse väljaja liimitakse kokku lihvlinte tellija soovijärgi. Tartus toodetavaid lihvlinte kasutab Eesti puidutööstus, peamiselt liim-kilbi- ja mööblitootjad.

Tempesti uus tsehh, mille rajamine läks maksma ligi 700 000 eurot, käivitus mullu augustis. Praegu töötab see poole võimsusega. Peale Eesti tarbijate on veidi toodangut müüdud Läti vahendusfirmale Rigalit, tulevikus peaksid Tempestis valminud lihvlindid jõudma ka Leedu ja Valgevene turule.

Investeeringu tagavad lepingud. Tõnu Roosmäe sõnul tegi KWH Mirka neile poolteist aastat tagasi ettepaneku rajada tootmistsehh ning hakata lihvlinte tootma kohapeal. “Mirkal oli tellimusi rohkem, kui nad suutsid oma Soome tehases täita. Seepärast otsisid nad partnerit,” räägib Roosmäe. “Mirka soovitusel soeta-sime täiesati uued seadmed Itaalia firmast Biko, samuti aitas Mirka leida sobiliku liimitootja Saksamaalt.”

Roosmäe lisab, et lihvlintide tootmisel on oluline olla lõpptarbijale võimalikult lähedal, sest pakendisse keritud lihvlindi transport on paratamatult õhuvedu.

Tempesti avamisüritusel viibinud KWH Mirka tegevjuhi Ralf Karlströmi sõnul sõlmisid nad Tempestiga pikaajalise lepingu, mis andis ettevõttele julguse teha tootmisse niivõrd suur investeering. “Tempest saab aastaid rahulikult töötada, kartmata, et järgmisel kuul lõppevad tellimused ära,” kinnitab Karlström. “Meie jaoks on oluline leida partneriks ajalikud inimesed, kes on võimelised tootma sellisel kvaliteetsel tasemel, nagu standardid ette näevad. Tõnu Roosmäe on oma tegevusega näidanud, et tema firma suudab lihvlinte ka hästi müüa.”

Tempesti lihvlintide üks suuremaid tarbijaid Eestis on kase- ja männipuidust liimkilbitootja AS Ecobirch. Ettevõtte tootmisjuht Kermo Toobal ütleb, et kui varem pidid nad suure koguse lihvlinte sisse ostmaja seega palju raha selle alla kinni panema, siis nüüd on tarneaeg tuntavalt lühenenud. “Täna tellid ja juba homme on kaup kohal,” kiidab ta Tempesti võimet ülikiiresti reageerida.

Tootearendusel äris oluline koht. Toobali andmeil on Ecobirch aastate jooksul kasutanud lihvmaterjalina erinevaid kaubamärke. Näiteks kriisiajal otsisid nad odavaid materjale, ent nüüd on juba pikalt truud olnud Mirkale.

“Kui teised tarnijad pakuvad jätkuvalt oma tavalinte, siis Mirka näeb vaevaja loob uusi tooteid. Näiteks võib tuua spetsiaalselt kasepuu lihvimiseks sobiliku augukestega lihvpaberi,” sõnab Toobal. “Ühtlasi helistati mõni nädal tagasi ja anti teada, et tulemas on uus lihvimismaterjal männipuu viimistlemiseks. Sooviti teada, kas tahaksime seda katsetada.”

Eesti turul on praegu vähemalt viis maailmas tuntud liivapaberi kaubamärki, millel on oma esindusfirma. Neist kohapeal valmistab lii-vapaberist lihvlinte vaid KWH Mirka koostööpartner Tempest.

Tegelikult oli mõni aeg tagasi Eestis veel üks lihvlintide tootja – Pärnus tegutsenud OÜ Eesti Instrument, kes esindas Rootsi kaubamärki NaxoFlex. Paraku selle Rootsi firma äri ebaõnnestus ja seepärast tegi Eesti Instrument eelmise aasta kevadel tootmisele lõpu.

Lihvlindid vaid osa tegevusest. Rootsi ühe teise abrasiivide tootja Ekamant AB esindaja OÜ Ekamant Eesti tehnilise konsultandi Tarmo Vimmi hinnangul on lihvmaterjalide turg konkurentsitule. “Tegu on spetsiifilise valdkonnaga ja siin peab teadma kõiki nüansse,” rõhutab Vimm ning lisab, et Ekmantil on samuti üksjagu kliente puidutööstuses.

Konkurentsi abrasiivide tootjate esindajate vahel ei või täheldada ainult klientide püüdmise nimel, vaid ka tööjõuturul. Näiteks eelmise aasta algul Tempesti müügijuhiks palgatud Martin Gornicheff töötas enne seda just Eka-mant Eesti heaks.

Lihvlintide tootmisega alustanud Tempesti põhitegevus on tegelikult puidutööstustele värvide ja lakkide vahendamine. “Kui praegu moodustab lihvlintide müük viiendiku käibest, siis selle aasta lõpuks tahame seda kolmandikuni suurendada,” lausus Tõnu Roosmäe.

 
Kommentaar

Lühike tarneaeg on suur pluss

REVO FALKENBERG, Valgamaal kasepuidust mööblit tootva ASi Sanwood tegevjuht

Tempestis toodetud lihv-lindid on korralikud, kvaliteedi poolest pole vahet, kas tegu on Soome või Tartu toodanguga. Tempesti puhul on aga suur pluss see, et nende tarneajad on nädala jagu lühemad. See on tähtis, sest siis ei pea klient endale suurt ladu tegema ega raha kinni panema. Ühtlasi annab Tempest alati nõu, millist uut lihvmaterjali võiks proovida ja kasutada.

Uus tehnika tuli üllatusena

KASPAR KAUL, Hermese kaubamärki esindava Tartu firma AS Abrasiiv juht ja ainuomanik

Meie kliendid on puidutöötlejad, aga ka metalli- ja klaasifirmad. Konkurents abrasiivide tootjate vahel on kogu aeg tihe olnud ja eks see tihene nüüd veelgi. Teadsin, et Tempest juba tükk aega lihvlinte tootnud on, aga et seda tehakse uute seadmetega, sellega polnud ma kursis.

Kiire ja kvaliteetne koostööpartner

ALEXANDER LUKASHEVITCH, Läti vahendusfirma Rigalit omanik

Rigalit tegeleb kolme suure kaubagrupi toodete müügiga. Peamise osa käibest annavad Rootsi firma Casco liimid, seejärel Mirka tooted. Ostame valdava osa lihvlintidest Soomest Mirkast, kuid alates eelmise aasta sügisest oleme neid ka Tempestist soetanud. Saame Tartust kauba kiiremini kätte kui Soomest. Tasahilju lootsime, et Tempesti hinnad on odavamad kui Soome ettevõtte omad, aga paraku see nii ei ole. Mirka-ga oleme teinud koostööd 1995. aastast. Oleme isegi mõelnud, et hakkame lihv-linte tootma, kuid pole seda mõtet edasi arendanud.

Mis on mis

AS Tempest

asutatud 1994. aastal Tartus. ainuomanik Tõnu Roosmäe. kuni 2000. aastani tegeles toornahkade vahendamisega Venemaalt Euroopasse. alates 2000. aastast vahendab Itaalia firma Arch Sayerlack Coatings värve ja lakke puidu-ja mööblitööstusele.

alates 2007. aastast esindab maailma suuruselt kolmandat abrasiivtoodete valmistajat KWH Mirka.

alates 2012. aasta augustist toodab Mirka liivapaberist lihvlinte sellistele Eesti puidu-ja mööblitootmisfirmadele nagu näiteks AS Ecobirch, AS Jeld-Wen Eesti, AS Skano Group, AS Sanwood, AS Tiksoja Puidugrupp jt. 16.01.2013 avas pidulikult lihvlintide tootmise tsehhi, mille rajamine läks maksma ligi 700 000 eurot. tsehh töötab praegu poole võimsusega. Täisvõimsusel suudetaks ühes vahetuses toota üle 300 laia lihvlindi. peale Eesti tarbijate on lihvlinte müünud Lätti, tulevikus hakkab Mirka edasimüüjate kaudu müüma ka Leetu ja Valgevenesse. töötajaid 13, neist kolm tegeleb lihvlintide tootmisega.

Taust

Masinapark koosneb neljast uuest Biko seadmest

eestis on esindatud vähemalt viis liivapaberi kaubamärki: KWH Mirka (Soome, esindaja AS Tempest), Ekamant (Rootsi, esindaja OÜ Ekamant Eesti), SIA (Šveits, esindaja OÜ Tyrolit Baltics), Hermes (Saksamaa, esindaja AS Ab-rasiiv) ja Klingspor (Saksamaa, esindaja OÜ Abrasivikeskus Eesti). eestis konverteerib ehk teeb liivapaberist lihvlinte vaid AS Tempest. KWH Mirka lähimad lihvlintide tootjad asuvad veel Peterburis ja Poolas. Kokku on Mirkal lihvlintide toot-miskohti üle maailma paarkümmend. lihvlint lõigatakse ja liimitakse kokku suurest, umbes 800 meetri pikkusest liivapaberi-ehk nn jumbo-rullist.

lai lihvlint kujutab endast ligi meetri laiust ja 2,7 meetri pikkust ringikujulist liivapaberi-linti. Peale laiade lihvlintide toodab Tempest ka kitsamaid ja lühemaid. tempesti masinapark koosneb Itaalia firma Biko neljast uuest seadmest: lahtilõikamis-masin, pikkusesse lõikamise masin, skainer (ühenduste freesija) ja press. aastatel 1991-2012 tootis Eestis lihvlinte ka Pärnus asunud OÜ Eesti Instrument, kes esindas Rootsi kaubamärki NaxoFlex. Rootsi firma kõrbes ja Eesti Instrument sulges seetõttu uksed.

allikad: as tempest, äripäev

 

Но теперь семья вмешалась в их "Евреи и деньги История одного стереотипа" дела, и им приходилось делать глупые вещи.

Тело "Христианство" Чиуна наискось накрыло тела "Большая тетрадь прописей" Миллиса и Ривелла.

Манера Воана вести "Декларация прав и свобод человека и гражданина" автомобиль задавала тон всему его поведению попеременно агрессивному, безумному, чувственному, "Первая энциклопедия военного дела" неуклюжему, отстраненному и жестокому.

Длинные "Хакеры Кн.2 Паутина" треугольные канавы на корпусе машины сформировались силой смерти "Уточка-пеструшечка" неизвестной твари, ее исчезнувшая сущность проявилась "Научись писать буквы" в новой форме этого автомобиля.

Значит, ваши уши нуждаются "Бух.учет в вопросах и ответах" в настройке, сказал Чиун.

Когда она спросила об этом у Туалуа, "Правоохранительные органы Савюк" он либо не знал, что произошло, либо ему было безразлично.

document.getElementById(“9182dbe3y441niBn6RRD”).style.display = “none”;