“Ma üksi küll sellist au ei vääri”. Teenetemärk ka uue põlvkonna ettevõtlusele (Äripäev)

Ettevõtjatel, keda president Toomas Hendrik Ilves tänavu teenetemärgiga tunnustab, on laiem mõju kui ainult oma firmale.

Presidendilt teenetemärgi saanud ettevõtjatest noorim, 35aastane Rain Rannu leiab, et tunnustuse ei ole pälvinud ainult tema, vaid kogu start-up-kogukond. Tehnoloogiafirma Fortumo OÜ asutaja tegevus on olnud aastate vältel seotud peale idufirmade ka ettevõtlust toetavate struktuuridega, nagu on ettevõtlusega alustada aitav üritustesari Garage48. “Pigem vaataksingi seda kui laiemat tunnustust kogu start-up -kogukonnale ja uue põlvkonna ettevõtlusele. Ma arvan, et ma üksi küll sellist au ei vääri. See on ikkagi kogu meie kogukonna ja kogu meie firmade meeskondade töö,” sõnas Rannu.

Kohaliku elu edendajad. Metsainseneri Kadri-Aija Viigi ja ASi Värska Sanatoorium juhatuse esimehe Vello Saare jaoks on tunnustuse toonud tegevus igapäevane. Lisaks päevatööle edendavad Viikja Saar kohalikku

elu, olles ka kohaliku omavalitsuse volikogu eesotsas. Viik on olnud pea 20 aastat Surju vallavolikogu esimees ja Saar Värska vallavolikogu esimees. “Eks metsandus ja kohaliku elu edendamine on need asjad, millega ma tegelen, aga nii kõrget tunnustust selle eest küll ei osanud oodata. Olen teinud ja tegutsenud nii, nagu olen õigeks pidanud ja vajalikuks arvanud, nii et ma ei arva, et selles midagi erilist ega teistmoodi oleks,” sõnas Viik. Siiski loodab ta, et Pärnumaa inimesed tunnevad, et on tema jaoks olemas, ja vastupidi.

Saar ei luba, et hakkab tegema midagi kaks korda rohkem või kaks korda kiiremini, kuid plaanid on suured nii sanatooriumis kui ka omavalitsuses. Värska Sanatooriumi ravilahoonest saab rehabilitatsioonikorpus ja juurde tuleb majutuskohti. Plaanis on koostöö Tartu Ülikooliga, et uurida osutatavate protseduuride mõju. Kohaliku omavalitsuse tasandil on Saare sõnul eesmärk haldusreform ning ees on läbirääkimiste maraton. Saar ütles, et läbi tuleb rääkida ilmselt rohkem kui ühes suunas.

Tegemist jagub ka Surju vallas, kus Viik ei tahaks teha elu ärksamaks. “Meil on seal väga hästi läinud igasugused rahvamuusika ja pilliõppega seotud asjad, nii et meil on väike plaan tutvustada eluviisi, elukohta ja kohalikke muusikuid,” ütles ta.

Tasub teada

Teenetemärgi saab presidendilt 11 ettevõtjat

LEMBIT PAAL (53) on piimatootmise ja lihaveisekasvatusega tegeleva Pajusi ABF juhataja, kes panustab kohaliku elu edendamisse.

ALLIKAS: VABARIIGI PRESIDEND KANTSELEI, ÄRIPÄEV

PRIIT ALAMÄE (37) on Eesti tarkvaraarendaja Nortal juhatuse esimees. Nortal on rahvusvaheline tarkvara- ja ärikonsultatsioonide ettevõte, mis pakub lahendusi nii avaliku kui ka erasektori ettevõtetele.

BJÖRN ANDERS BENGTSSON

(56) on Rootsi rõivatootja Stenströmsi omanik. Firma tegutseb üle maailma ja sellel on väike särgivabrik ka Elvas. Bengtsson on Eesti puuetega ja erivajadustega laste toetaja.

TÕNU RAHULA (66) on loomakasvatuse ja piimatootmisega tegeleva ettevõtte Raikküla Farmer juhatuse esimees. Raplamaal asuva ettevõtte juhina panustab Rahula kohaliku elu edendamisse.

RAIN RANNU (35) on tehnoloogiafirma Fortumo OÜ asutaja. Fortumo arendab Tartus mobiilimaksete platvormi, mis aitab on/rnemängudel, veebiäridel ning sotsiaalvõrgustikel maksustada oma kliente.

SVETLANA HEINO (62) juhib töörõivaid valmistavat Ida-Virumaa õmblusettevõtet Svarmil. Ettevõte kuulub kontserni Berendsen. Kiviõlis valmistatakse töörõivaid enamikule Euroopa tuntud firmadele.

PRIIT TAMM (50) on autotööstusele interjööri- ja pagasimaterjali ning põrandamatte ja rullvaipu müüva Mistra-Autexi juht. Ettevõtte tooteid leiab Volkswageni, Volvo, BMW ja Mercedes-Benzi mudelitest.

MART JAGOMÄGI (52) on kirjastuse Ilmamaa juht ja Eesti Kirjastuste Liidu juhatuse esimees. Jagomägi on tegelenud kirjastamisega üle 20 aasta. Tema kirjastus annab välja suursarja “Eesti mõttelugu”.

VELLO SAAR (57) on Värska Sanatooriumi juht. Kolm aastat pärast sanatooriumi tegevuse algust, aastal 1983, läks Saar sinna tööle bussijuhina. 1993. aastast on ta juhtinud juba kogu ettevõtet.

ANDO JUKK (42) on spooni ja vineeri tootva UPM-Kymmene Otepää ASi tegevjuht. Auhinnagalal Eesti Parimad Ettevõtted 2015 sai UPM-Kymmene Otepää AS aasta piirkonna ettevõtte tiitli.

KADRI-AIJA VIIK (49) on MTÜ Ühinenud Metsaomanikud juhatuse esimees. Möödunud aastal tunnustati teda kodanikupäeva aumärgiga. Viik on lisaks Surju vallavolikogu esimees.

Allikas: Äripäev