Soome suurfirma rajab 14 mln eurose vineeritehase Pärnusse (Äripäev)

Metsä Groupi metsatööstusettevõte Metsä Wood on ostnud Eestis Pärnu linnas 10hektarilise tööstuskrundi ja alustab kohe uue kasevineeritehase ehitustöid.

Kasevineeritehase ehitus Pärnus on osa Metsä Woodi 100 miljoni euro suurusest investeerimisprogrammist, mille Metsä Wood avalikustas 2016. aasta juunis. Programm viiakse ellu aastatel 2017–2018. Uue tehasega luuakse Pärnus ligikaudu 200 töökohta. Tehas alustab tootmist 2018. aasta teisel poolel.

„Metsä Wood investeerib kasevineeri tootmisesse üleilmse kasvava nõudluse paremaks rahuldamiseks. Uue tehase asukoht Pärnus tagab väga hea logistikaühenduse meie põhiturgudega. Kasespoon toodetakse Soomes ja töödeldakse vineeriks Pärnu tehases. See on suur investeering meie konkurentsivõime parandamisse. Kasevineeri tootmisvõimsus Pärnu tehases saab olema 50 000 kuupmeetrit aastas,“ räägib Metsä Woodi tootmis- ja tehnoloogiajuht Jari Tikkanen.

Nordecon hakkab ehitama

Nordecon ja Metsä Wood sõlmisid lepingu Pärnusse Kase tänavale vineeritehase ehitamiseks. Nordecon ehitab tootmishalli koos olme- ja bürooruumidega valmis 2018. aasta augustiks. Lepingu maksumus on enam kui 14 miljonit eurot, hinnale lisandub käibemaks.

„Eestis ei ole viimasel ajal just tihti olnud põhjust rõõmustada uute suurte investeeringute üle tööstusesse. Ma usun, et vineeritehase rajamine Pärnusse on oluline Pärnu linnale ja kogu ümbruskonnale,“ sõnas Nordecon ASi juhatuse liige Avo Ambur.

Pärnusse Kase tänavale rajatav Metsä Wood vineeritehas tuleb ligikaudu 29 000 ruutmeetrise pindalaga: tootmishall koos olmeruumidega ning ka bürooplokk. Ehitus algab aprillis 2017. 

EAS toetab suurinvestori meetme kaudu

EAS tunnistas Metsä Groupi taotluse kõikidele suurinvestori meetme nõuetele vastavaks ja otsustas investeeringut toetada 2 miljoni euroga, mis eraldatakse ettevõttele ainult siis, kui kõik investeerimisprojektis ettenähtud tegevused on ellu viidud. 

Suurinvestori meede on loodud selleks, et toetada uute, suuremahuliste tootmisinvesteeringute tegemist, sh tehnoloogia soetamist. Teostatava investeeringu minimaalne suurus on 10 miljonit eurot. Toetuse osakaal on kuni 10% abikõlblikest kuludest. Toetust saab taotleda äriühing, kelle kontserni käive eelmisel majandusaastal oli vähemalt 100 miljonit eurot. Eelistatud on projektid, mis panustavad nutika spetsialiseerumise kasvualadesse ning investeeringud, mis tehakse väljapoole Tallinna linnapiirkonda.

Äänikoskisse rajatakse uus kasespooni tehas, kus spoon kuivatatakse, pannakse veoautodele ja tuuakse Pärnusse ehitatavasse vineeritehasesse, kuhu pannakse üles tipptehnoloogial kasevineeri töötlemisliin. Kokku tuleb Metsä Woodil Eestisse uusi töötajaid umbes 200 ning kaudseid töökohti ligikaudu sada. Töötajate väljaõppest käivitub soomlastega partnerlus Pärnumaa Kutsehariduskeskuse ja Tallinna Tehnikaülikooli poolt, milles on potentsiaali ka tootearenduse vallas. Spooni transpordikulud ei nõrgenda Eestisse investeerimise arvestusi, sest samal ajal lüheneb teekond lõppklientideni ning saab kasutada varasemast rohkem erinevaid logistikapartnereid ja lahendusi.

Metsä Wood on ladusas koostöös Pärnu linnavalitsusega jõudnud läbi planeeringu ehitusloani ning Pärnu linn võtnud kohustuse vajalikku juurdepääsu tagava tänava väljaehituseks Via Balticani. Lisaks valmib Niidu tööstusala uus sadeveelahendus, energiavarustuse tagab Fortum.